مقالات

آشنایی با انواع سیم مسی

در این مقاله از سایت آلومتیک قصد داریم به این سؤال بپردازیم که کابل مسی چیست و با انواع سیم مسی آشنا شویم. همچنین در ادامه کاربردهای سیم مسی معرفی می شوند.

ابتدا به تعریفی از کابل مسی خواهیم پرداخت و در ادامه توضیحاتی در خصوص استفاده از سیم مسی در صنعت، کاربردهای سیم مسی و انواع آن خواهیم پرداخت.

به کابل هایی که هادی آنها از جنس فلز مسی می باشد کابل های مسی اطلاق می گردد . امروزه فلزات نقره ، مس ، آلومینیوم ، سرب و فولاد به اشکال گوناگون در ساختمان کابل ها مصرف دارند . بررسی ویژگی این فلزات و توجه به قیمت آنها این واقعیت را نشان می دهد که مس و آلومینیوم بهترین رساناهای شناخته شده هستند و در این بین فلز مس با توجه به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی از سایر فلزات جهت استفاده در کابل برتری دارد .سیم های مسی انواع مختلفی دارند، دسته‌بندی سیم های مسی عبارتند از: سیم مسی لاکی، مفتول مسی، افشان، نازک، ضخیم، روکش دار، بدون روکش که هر یک کاربردی خاص دارند.

سیم مسی لاکی

سیم لاکی به سیمی گفته می شود که بر روی آن لایه نازکی از عایق قرار گرفته است،به دلیل عایق بودن سیم لاکی در انواع ترانس ها بکار می رود.

سیم لاکی ( سیم مسی روکشدار ) در سیم پیچی الکترو موتور و همچنین تعمیر و بازپیچی آن استفاده میشود، از این رو به آن سیم لاکی گفته می شود.

سیم لاکی یا سیم ترانس با قطرهای مختلف در بازار موجود است.

مفتول مسی

سیم مفتول مسی یکی از ابزارهایی است که در کنار استفاده به عنوان یک سیستم انتقال دهنده جریان برق، می تواند برای کارهای مختلف نیز استفاده شود. مدل های مختلفی از این نوع سیم در بازار وجود دارد که هرکدام بسته به شرایط و نوع طراحی کاملا متفاوت هستند و کاربردهای مختلفی دارند.

این نوع سیم ها از نظر سطح مقطع اندازه گیری می شوند و از مدل های کوچک برای ساخت زیورآلات تا انتقال جریان برق در ابعاد صنعتی نیز کاربرد دارند.

سیم مسی افشان

سیم افشان یکی از پرکاربردترین انواع سیم برق است. این سیم‌ها در سیم‌کشی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.این سیم تک رشته ای هادی است و از عایق آمیزه پلیمر PVC نوع C پوشیده شده است. سیم افشان نسبت به سیم مفتول انعطاف بیشتری دارد. به همین دلیل در کاربردهایی که نیاز است سیم حرکت کند، از سیم‌های افشان استفاده می‌شود.

سیم‌های افشان دارای انواع مختلفی هستند. مدل‌های مختلف این نوع سیم با توجه به هادی موجود در آن شناخته می‌شود. در واقع سیم‌های افشان استاندارد باید هادی از جنس مس داشته باشند.

سیم مسی نازک

این سیم مسی است و همانطور که از نامش مشخص است، نازک می باشد. این سیم های  نازک جهت تعمیرات بردهای الکترونیکی مانند انواع موبایل و تبلت و لب تاپ مورد استفاده قرار  میگیرد. کاربرد دیگر این سیم در شبکه ها می باشد. این سیم با قابلیت انعطاف بالایی که دارد، می تواند جریان و سیگنال را تا حد بسیار زیادی انتقال دهد. همچنین دارای قیمت به صرفه ای است و همچنین از فروش خوبی برخوردار می باشد. سیم های نازک قابلیت نصب و راه اندازی شان از سیم ها ضخیم و قطور تا حد زیادی آسان تر است.

سیم مسی ضخیم

این سیم نیز یکی از مدل های دیگر سیم مس است. به این سیم به دلیل ضخامت بالایی که دارد، نوعی کابل نیز می گویند. نوع این کابل کواکسیال است. از طریق این کابل می توان شبکه های قدرتمند اینترنتی را به صورت استاندارد پیاده سازی نمود. اساس کارهای شبکه ای است و می توان آن را ستون اصلی انتقال داده در شبکه دانست.

سیم مسی روکش دار

سیم مس مدل دیگری از سیم را در خود جای داده است، که به آن سیم مسی روکش دار می گویند. این سیم همانطور که از نامش مشخص است، دارای یک روکش از جنس رسانای مسی است. این سیم از تعدادی رشته فلزی تشکیل شده است، که در اطراف آنها بدنه و ساختاری پلاستیکی قرار داده شده است. روکش این سیم راه خوبی برای جلوگیری از خسارت های بدنی است، که در نهایت این روکش در جهت جلوگیری از اختلالات الکترومغناطیسی هم به کار برده می شود. سیم مسی روکش دار دارای انواع مختلفی می باشد. این نوع از سیم ها با توجه به جنس آن که از مس می باشد کاربردهای فراوانی داشته و با توجه به ویژگی هایی که دارد در موارد مختلف از این نوع سیم های استفاده می کنند.در نهایت سیم های مسی روکش دار را در دو نوع کلی افشان و مفتول ساخته و به بازار عرضه می کنند. این سیم ها دارای تنوع رنگی بالایی هستند و در کلاف هایی در متراژ بالا در بازار موجود می باشند.

سیم فاقد روکش مسی

آخرین نوع از سیم مس را سیمی گویند، که بدون هیچ گونه روکشی است و کاربردهایی که این سیم دارد، نیز با انواع دیگر متفاوت است. بهتر است زمان خرید انواع سیم به نوع کاربردی که از سیم می خواهید، دقت کافی نمایید. این سیم در سیستم های ارتینگ، تابلو برق، مخابرات، کارخانه های کابل سازی استفاده می شود. در بازار این سیم با قطرها و ضخامت های متنوعی موجود است. این ضخامت ها هر کدام جریان مشخصی را از خود عبور می دهند. بنابراین برای کارهایی که بایستی جریانی در حد بالا را انتقال دهند، نیز اگر ضخامت بالایی داشته باشد، به کار می رود. استفاده از این سیم امروزه بسیار رواج یافته است و کاربردهای بسیاری را از این سیم می توان انتظار داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *