مقالات

مفتول مسی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

مفتول مسی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

مس فلزی نسبتا قرمز رنگ است و قابلیت هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی دارد.مس یکی از پرکاربردترین فلزات در صنعت است. مس نام یک عنصر جدول تناوبی با نماد شیمیایی Cu (برگرفته از واژهٔ لاتین cuprum) است. مس عنصری جامد ، غیر قابل احتراق بوده و به صورت خالص در طبیعت وجود دارد.

مفتول مسی چیست؟

مفتول مسی یا سیم مفتول سیمی است که یک رشته دارد و از جنس مس است. تولیدکنندگان امروزه از مس تنها برای کارهایی که نیاز به خواص آن دارد استفاده می‌کنند. مفتول مسی از ویژگی‌های جالبی برخوردار است و ‎علی‌رغم نرم ‌بودن و منعطف ‌بودن، بسیار محکم و مقاوم است.

مفتول مسی در صنعت چه کاربردی دارند؟

مفتول مسی یکی از پرکاربردترین نوع مس است که در صنایع مختلف از جمله صنعت برق و ساختمان استفاده می شود. برای توزیع و هدایت برق از این مفتول مسی استفاده می شود.

همانطور که قبلا اشاره شده است مشخصه اصلی و مهم مس این است که رسانا است و انعطاف پذیری زیادی دارد و همچنین در برابر فرسودگی هم بسیار مقاوم است و برای لحیم کاری و جوشکاری هم از مس استفاده می شود.

از مفتول مسی در ساختمان سازی استفاده بسیار زیادی می شود. مس به رنگ نارنجی است و درخشش بسیار زیبایی دارد. می توان گفت مس از فلز روی سخت تر است و از آهن شکل پذیرتر می باشد. مس را راحت تر می توان به صورت مفتول درآورد و مورد استفاده قرار داد.

در صنعت ساخت و ساز و یا همان ساختمان سازی از فلزهای زیادی استفاده می شود یکی از این فلزها مس است. از مفتول مسی در طراحی نما هم می توان استفاده کرد. از مفتول مسی می توان به عنوان یک آیتم در دیزاین خانه ها استفاده کرد. مس در برابر فرسودگی بسیار مقاوم است و آسیب کمتری می بیند و این فلز با دیگر فلزات واکنش بسیار کمی می دهد و بسیار کاربردی و مفید است. در تولید انواع لوازم روشنایی ، پیچ و مهره ، تهویه هوا و … از این مفتول ها استفاده می شود. البته امروزه وسایل تزئینی زیادی با استفاده از مس تولید می شوند که بسیار زیبا و چشم نواز هستند. در لوله کشی ساختمان هم می توان از این مفتول ها استفاده کرد. مفتول ها به دلیل ویژگی های خوبی که دارند بسیار بهتر از لوله های پلاستیکی هستند و در برابر حرارت بالا بر خلاف لوله های پلاستیکی مقاوم هستند. یکی از مهمترین ویژگی های مفتول مسی مقاومت در برابر میکروب و قارچ است. در وسایلی مانند: سینک ، شیرآلات و سرویس بهداشتی هم می توان از این فلز استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *