مقالات

چند نکته اساسی در خرید سیم لاکی

تفاوت سیم لاکی آلومینیومی با سیم لاکی مسی !!

در این مقاله از سایت آلومتیک ابتدا با سیم لاکی و مزایای آن و با چند نکته اساسی در خرید سیم لاکی آشنا می شوید .

سیم لاکی تشکیل شده از یک رشته سیم است که بر روی آن لایه نازکی از عایق قرار گرفته است. به دلیل حجم عایق کمی که این نوع از سیم دارد، در سیم‌پیچی‌های موتور و ترانسفورماتور به وفور از آن استفاده می‌گردد به نحوی که به سیم ترانس معروف است. سیم لاکی یا سیم ترانس با قطر سطح مقطع آن شناخته می‌شود. این سیم از ضخامت ۰.۰۵mm تا ۶mm در بازار موجود است که بسته به میزان جریان عبوری از آن ضخامت سیم تعیین می‌شود. به‌عنوان یک تقریب مهندسی عدد ۴A/mm2 تقریب مناسبی برای چگالی جریان حداکثر سیم لاکی است.

مهمترین مزایای استفاده از سیم لاکی

همانطور که میدانید سیم لاکی یکی از انواع سیم های برق محسوب می شود. که از مس یا آلومینیوم ساخته شده و لایه ای بسیار نازک از یک لاک عایق روی آن کشیده شده است. به دلیل وجود همین روکش نازک، سیم های لاکی فضای خیلی کمی نسبت به سیم های معمولی اشغال می کنند. و همین امر باعث شده تا از سیم لاکی، اکثراً در کارها و فضاهایی که نیاز به ظرافت است، استفاده شود.

دیگر مزیت سیم لاکی، مقاومت بالا در برابر حرارت است و به همین دلیل از سیم لاکی عمدتاً در سیم پیچی ترانس ها و موتورها استفاده می شود. و به تعبیر دیگر میتوان این مزیت را نیز اضافه نمود که سیم لاکی، نوعی سیم لعابدار یا سیم آهنربایی است. که اساس کار آنها، ایجاد نیروی الکترومغناطیس است از این رو از جمله کاربردهای دیگر این سیم می توان به ساخت ترانسفورماتورها، القاگرها، موتورهای الکتریکی، بلندگوها، درایو دیسک های سخت و آهنربایی الکتریکی اشاره نمود. که وجود چنین مزیتی بر میگردد به وجود مس و آلومینیوم در این نوع سیم ها، که مهمترین فلزات در ساخت هادی سیم لاکی می باشند.

چند نکته اساسی در خرید سیم لاکی

سیم لاکی نیز مانند دیگر انواع سیم و کابل دارای حساسیت هایی است که حتما باید به آن ها توجه شود. اولین نکته که در خرید انواع سیم و کابل مشترک است، سایز سیم است. پیش از هر کاری در انتخاب سایز سیم به مقدار آمپر گذرنده از سیم توجه کنید و بر اساس آن سایز سیم لاکی را تعیین کنید.

نکته دوم جنس هادی سیم است. تاکید می‌کنم که رنگ مسی سیم لاکی مربوط به روکش آن است. پس حتما هنگام خرید سیم لاکی به جنس هادی آن بسیار توجه شود زیرا سیم لاکی آلومینیومی در یک سایز معین، قابلیت تحمل جریان الکتریکی عبوری کمتری نسبت به سیم لاکی مسی دارد.

سومین نکته لایه های عایقی یا در واقع تک لاک یا دو لاک بودن سیم است. معمولا سیم لاکی به صورت یک لاک و دولاک وجود دارند. تفاوت آن ها در ضخمات عایق سیم است. برای تعیین یک لاک یا دولاک بودن سیم لاکی کافیست میزان عایقی مورد نیاز را محاسبه کنید تا سیم پیچ دچار اتصال کوتاه و یا خطاهای دیگر نشود.

نوع لاکی که برای سیم لاک استفاده می شود: معمولا لاکِ سیم لاکی به سه دسته پلی اورتان که در اصطلاح به آن لاک PU گفته می شود. و لاک پلی استر که در اصطلاح به آن PEI گویند و لاک اُور کت که در اصطلاح به آن OC گفته می شود، تقسیم بندی می شود.

پنجمین نکته: شرایط نگهداری از سیم لاکی هم در خرید تاثیرگذار است: بدین معنی که باید سیم لاکی را در شرایط مناسب نگهداری کرد تا از آسیب های احتمالی چون گرما، سرما، رطوبت و گرد و غبار دور بمانند. پس بهتر است سیم لاکی ها را داخل کارتن های مناسب و در فضاهایی که مانع از آسیب به آنها می شود نگهداری نمود. و خریداران عزیز هنگام خرید حتما سیم ها را بررسی نموده تا آسیب ندیده باشند و نباید آثار خط و خش روی آنها مشاهده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *